- Part # 534B1101JC
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
534B1101JC
POTENTIOMETER
TRACK RESISTANCE: 100OHM
NO. OF TURNS: 10 TURNS
TRACK TAPER: LINEAR
POWER RATING: 2W
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
PRODUCT RANGE: 534 SERIES
POTENTIOMETER MOUNTING: PANEL MOUNT
SHAFT DIAMETER: 6.34MM
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/8/2026
534B1101JC
Specifications
- Part # 534B1101JC
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
534B1101JC
POTENTIOMETER
TRACK RESISTANCE: 100OHM
NO. OF TURNS: 10 TURNS
TRACK TAPER: LINEAR
POWER RATING: 2W
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
PRODUCT RANGE: 534 SERIES
SHAFT DIAMETER: 6.34MM