- Part # 249FGJS0XB25102KA
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
249FGJS0XB25102KA
POTENTIOMETER CERMET
1KOHM 20%
1W
TRACK RESISTANCE:1KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:249 SERIES
POTENTIOMETER MOUNTING:PANEL MOUNT
SHAFT DIAMETER:6.35MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
249FGJS0XB25102KA
Specifications
- Part # 249FGJS0XB25102KA
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
249FGJS0XB25102KA
POTENTIOMETER CERMET
1KOHM 20%
1W
TRACK RESISTANCE:1KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:249 SERIES