- Part # PE30MEFJ102MAB
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
PE30MEFJ102MAB
ROTARY POTENTIOMETER
1KOHM
20%
TRACK RESISTANCE:1KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:PE30 SERIES
POTENTIOMETER MOUNTING:PANEL MOUNT
SHAFT DIAMETER:6MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
PE30MEFJ102MAB
Specifications
- Part # PE30MEFJ102MAB
- Category Pilot Devices
- Category Potentiometer
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
PE30MEFJ102MAB
ROTARY POTENTIOMETER
1KOHM
20%
TRACK RESISTANCE:1KOHM
NO. OF TURNS:1TURNS
TRACK TAPER:LINEAR
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:± 20%
PRODUCT RANGE:PE30 SERIES