- Part # CRCW0402160RFKED
Description:
CRCW0402160RFKED
RES
THICK FILM
160R
1%
0.063W
0402
RESISTOR CASE STYLE:0402 [1005 METRIC]
RESISTANCE:160OHM
PRODUCT RANGE:CRCW SERIES
VOLTAGE RATING:50V
RESISTOR ELEMENT TYPE:THICK FILM
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:ª 1% ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2019
CRCW0402160RFKED
Specifications
- Part # CRCW0402160RFKED
Description:
CRCW0402160RFKED
RES
THICK FILM
160R
1%
0.063W
0402
RESISTANCE:160OHM
PRODUCT RANGE:CRCW SERIES
VOLTAGE RATING:50V
POWER RATING:63MW