- Part # CRCW1206196RFKEA
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CRCW1206196RFKEA
(PRICE/TC) RES
THICK FILM
196R
1%
0.25W
1206
RESISTANCE:196OHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%
POWER RATING:250MW
RESISTOR CASE / PACKAGE:1206 [3216 METRIC]
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:GENERAL PURPOSE
VOLTAGE RATING:200V ROHS COMPLI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- DALE ELECTRIC DALE CRCW1206196RFKEA
- DALE CRCW1206196RFKEA
- DALE ELECTRONIC DALE CRCW1206196RFKEA
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
CRCW1206196RFKEA
Specifications
- Part # CRCW1206196RFKEA
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CRCW1206196RFKEA
(PRICE/TC) RES
THICK FILM
196R
1%
0.25W
1206
RESISTANCE:196OHM
RESISTANCE TOLERANCE:± 1%
POWER RATING:250MW
RESISTOR TECHNOLOGY:THICK FILM
RESISTOR TYPE:GENERAL PURPOSE