- Part # CRCW040226R1FKED
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CRCW040226R1FKED
RES
THICK FILM
26R1
1%
0.063W
0402
RESISTOR CASE STYLE:0402 [1005 METRIC]
RESISTANCE:26.1OHM
PRODUCT RANGE:CRCW SERIES
VOLTAGE RATING:50V
RESISTOR ELEMENT TYPE:THICK FILM
POWER RATING:63MW
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 1% ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- DALE CRCW040226R1FKED
- DALE ELECTRIC DALE CRCW040226R1FKED
- DALE ELECTRONIC DALE CRCW040226R1FKED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 5/22/2019
CRCW040226R1FKED
Specifications
- Part # CRCW040226R1FKED
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CRCW040226R1FKED
RES
THICK FILM
26R1
1%
0.063W
0402
RESISTANCE:26.1OHM
PRODUCT RANGE:CRCW SERIES
VOLTAGE RATING:50V
POWER RATING:63MW