- Part # PR03000203601JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PR03000203601JAC00
(PRICE/TC)
METAL FILM RESISTOR
3.6 KOHM
3 W
5%
RESISTANCE:3.6KOHM
PRODUCT RANGE:PR03 SERIES
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 5%
RESISTOR CASE STYLE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:750V
RESISTOR ELEMENT TYPE:METAL FILM
NO. OF PINS:2ROHS COMPL
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/23/2022
PR03000203601JAC00
Specifications
- Part # PR03000203601JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PR03000203601JAC00
(PRICE/TC)
METAL FILM RESISTOR
3.6 KOHM
3 W
5%
RESISTANCE:3.6KOHM
PRODUCT RANGE:PR03 SERIES
POWER RATING:3W
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 5%
VOLTAGE RATING:750V