- Part # PR02000201809JR500
Description:
PR02000201809JR500
METAL FILM RESISTOR
18 OHM
2 W
5%
RESISTANCE:18OHM
PRODUCT RANGE:PR02 SERIES
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 5%
RESISTOR CASE STYLE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:500V
RESISTOR ELEMENT TYPE:METAL FILM
NO. OF PINS:2PINSROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2019
PR02000201809JR500
Specifications
- Part # PR02000201809JR500
Description:
PR02000201809JR500
METAL FILM RESISTOR
18 OHM
2 W
5%
RESISTANCE:18OHM
PRODUCT RANGE:PR02 SERIES
POWER RATING:2W
RESISTANCE TOLERANCE:¦ 5%
VOLTAGE RATING:500V