- Part # PR01000102403JR500
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PR01000102403JR500
(PRICE/TC)
METAL FILM RESISTOR
240 KOHM
1 W
5%
RESISTANCE:240KOHM
PRODUCT RANGE:PR01 SERIES
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
RESISTOR CASE / PACKAGE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:350V
RESISTOR TECHNOLOGY:METAL FILM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
PR01000102403JR500
Specifications
- Part # PR01000102403JR500
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PR01000102403JR500
(PRICE/TC)
METAL FILM RESISTOR
240 KOHM
1 W
5%
RESISTANCE:240KOHM
PRODUCT RANGE:PR01 SERIES
POWER RATING:1W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE RATING:350V