- Part # BFC237249154
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BFC237249154
(PRICE/TR) CAPACITOR POLY FILM 0.15UF
250V
5%
RADIAL
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PP
CAPACITOR CASE / PACKAGE:RADIAL BOX - 2 PIN
CAPACITANCE:0.15ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE(AC):160V
VOLTAGE(DC):250V
CAPACITOR TERMINALS:PC PIN ROHS COMPLI
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
BFC237249154
Specifications
- Part # BFC237249154
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
BFC237249154
250V
5%
RADIAL
DIELECTRIC TYPE:METALLIZED PP
CAPACITANCE:0.15ΜF
CAPACITANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE(AC):160V
VOLTAGE(DC):250V