- Part # AC07000002001JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC07000002001JAC00
(PRICE/TR) RESISTOR
WIREWOUND
2KOHM
7W
5%
FULL REEL
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:7W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
RESISTOR CASE / PACKAGE:AXIAL LEADED
VOLTAGE RATING:118V
RESISTOR TECHNOLOGY:WIREWOUND ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/5/2024
AC07000002001JAC00
Specifications
- Part # AC07000002001JAC00
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC07000002001JAC00
(PRICE/TR) RESISTOR
WIREWOUND
2KOHM
7W
5%
FULL REEL
RESISTANCE:2KOHM
PRODUCT RANGE:AC SERIES
POWER RATING:7W
RESISTANCE TOLERANCE:± 5%
VOLTAGE RATING:118V