- Part # AC05W240R0J
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC05W240R0J
POWER RESISTOR
POWER RATING:5W
RESISTANCE:240OHM
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
SERIES:AC
RESISTOR ELEMENT MATERIAL:WIREWOUND
VOLTAGE RATING:35V
TE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/8/2023
AC05W240R0J
Specifications
- Part # AC05W240R0J
- Category Components
- Category Resistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
AC05W240R0J
POWER RESISTOR
POWER RATING:5W
RESISTANCE:240OHM
RESISTANCE TOLERANCE: 5%
SERIES:AC
VOLTAGE RATING:35V