- Part # EKXJ421ELL121ML50S
- Category Components
- Category Connector/Terminal/Pin
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
EKXJ421ELL121ML50S
CAPACITOR
ALU ELEC
120UF
420V
RADIAL
CAPACITANCE:120ΜF
VOLTAGE(DC):420V
CAPACITANCE TOLERANCE:± 20%
CAPACITOR TERMINALS:PC PIN
LIFETIME @ TEMPERATURE:12000 HOURS @ 105°C
POLARITY:POLAR
LEAD SPACING:7.5MM
PRODUCT LENGTH:- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
EKXJ421ELL121ML50S
Specifications
- Part # EKXJ421ELL121ML50S
- Category Components
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
EKXJ421ELL121ML50S
CAPACITOR
ALU ELEC
120UF
420V
RADIAL
CAPACITANCE:120ΜF
VOLTAGE(DC):420V
CAPACITANCE TOLERANCE:± 20%
CAPACITOR TERMINALS:PC PIN
POLARITY:POLAR
LEAD SPACING:7.5MM