- Part # SC302R7KT
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SC302R7KT
INDUCTOR
AXIAL
2.7UH
PRODUCT RANGE:SC30 SERIES
INDUCTANCE:2.7 H
DC CURRENT RATING:565MA
DC RESISTANCE MAX:0.55OHM
INDUCTANCE TOLERANCE: 10%
PACKAGING:EACH
BODY DIAMETER:2.7MM
COLOUR:YELLOW
CURRENT RATING:470MA
EXTERNAL
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/24/2022
SC302R7KT
Specifications
- Part # SC302R7KT
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SC302R7KT
INDUCTOR
AXIAL
2.7UH
PRODUCT RANGE:SC30 SERIES
INDUCTANCE:2.7 H
DC CURRENT RATING:565MA
DC RESISTANCE MAX:0.55OHM
INDUCTANCE TOLERANCE: 10%
PACKAGING:EACH
BODY DIAMETER:2.7MM
COLOUR:YELLOW
CURRENT RATING:470MA