- Part # RZ03-1C3-D024
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
RZ031C3D024
POWER RELAY
SPDT
16A
24VDC
TH
CONTACT CONFIGURATION:SPDT
COIL VOLTAGE:24VDC
CONTACT CURRENT:16A
PRODUCT RANGE:RZ SERIES
RELAY MOUNTING:THROUGH HOLE
COIL TYPE:NON LATCHING
CONTACT VOLTAGE VAC:250V
RELAY TERMINALS:SOLDER
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/25/2023
RZ03-1C3-D024
Specifications
- Part # RZ03-1C3-D024
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
RZ031C3D024
POWER RELAY
SPDT
16A
24VDC
TH
CONTACT CONFIGURATION:SPDT
COIL VOLTAGE:24VDC
CONTACT CURRENT:16A
PRODUCT RANGE:RZ SERIES
RELAY MOUNTING:THROUGH HOLE
COIL TYPE:NON LATCHING
CONTACT VOLTAGE VAC:250V