- Part # RT424F12
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.99 lbs
Product Information
Description:
RT424F12
RELAY
12VDC
8A
DPDT
THT
CONTACT CONFIGURATION:DPDT
COIL VOLTAGE:12VDC
CONTACT CURRENT:8A
PRODUCT RANGE:RT2 BISTABLE SERIES
RELAY MOUNTING:THROUGH HOLE
COIL TYPE:LATCHING DUAL COIL
CONTACT VOLTAGE VAC:250VAC
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/25/2023
RT424F12
Specifications
- Part # RT424F12
- Category Panel Accessories
- Category Relay/Socket
- Weight 0.99 lbs
Product Information
Description:
RT424F12
RELAY
12VDC
8A
DPDT
THT
CONTACT CONFIGURATION:DPDT
COIL VOLTAGE:12VDC
CONTACT CURRENT:8A
RELAY MOUNTING:THROUGH HOLE
COIL TYPE:LATCHING DUAL COIL
CONTACT VOLTAGE VAC:250VAC