- Part # LEV200A5ANA
- Category Contactors & Starters
- Category Contactor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
LEV200A5ANA
CONTACTOR SPST-NO-DM
24VDC
200A
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:500A
RELAY MOUNTING:FLANGE
OPERATING VOLTAGE:900VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:500A
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2025
LEV200A5ANA
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # LEV200A5ANA
- Category Contactor
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
LEV200A5ANA
CONTACTOR SPST-NO-DM
24VDC
200A
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:500A
RELAY MOUNTING:FLANGE
OPERATING VOLTAGE:900VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:500A