- Part # LEV100A6ANH
- Category Contactors & Starters
- Category Contactor/Starter Accessory
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
LEV100A6ANH
CONTACTOR RELAY
SPST-NO DM
48VDC
100A
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:PANEL MOUNT
OPERATING VOLTAGE:900VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO-DM
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:100A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2025
LEV100A6ANH
Specifications
- Part # LEV100A6ANH
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
LEV100A6ANH
CONTACTOR RELAY
SPST-NO DM
48VDC
100A
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:PANEL MOUNT
OPERATING VOLTAGE:900VDC
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-