- Part # KCS01X012EACA
- Category Contactors & Starters
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
KCS01X012EACA
CONTACTOR
SPST-NO
12V
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:PANEL
OPERATING VOLTAGE:600VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:100A
COIL VOLTAGE VAC NOM:- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/24/2022
KCS01X012EACA
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # KCS01X012EACA
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
KCS01X012EACA
CONTACTOR
SPST-NO
12V
PANEL
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:PANEL
OPERATING VOLTAGE:600VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:100A