- Part # EV600HSANM
- Category Contactors & Starters
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
EV600HSANM
CONTACTOR
SPST-NO-DM
24VDC
600A
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:FLANGE
OPERATING VOLTAGE:900VDC
CONTACT CONFIGURATION:SPST-NO-DM
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-
SWITCHING CURRENT AC1:600A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2025
EV600HSANM
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # EV600HSANM
- Category Contactor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
EV600HSANM
CONTACTOR
SPST-NO-DM
24VDC
600A
LOAD CURRENT INDUCTIVE:-
RELAY MOUNTING:FLANGE
OPERATING VOLTAGE:900VDC
NO. OF POLES:1 POLE
SWITCHING POWER AC3:-