- Part # 180BCF10
- Category Panel Accessories
- Category RFI/EFI/EMI Noise Filter
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
180BCF10
EMI/RFI POWER LINE FILTER
180A
30MA
CAPACITANCE:6.7 F
VOLTAGE RATING:480VAC
CURRENT RATING:180A
FILTER TYPE:EMI
RFI
FILTER TERMINALS:STUD
INDUCTANCE MIN:720 H
LEAKAGE CURRENT MAX:30MA
PRODUCT RANGE:CORCOM BCF SERIES
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- CORCOM 180BCF10
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/18/2025
180BCF10
Specifications
- Part # 180BCF10
- Category Panel Accessories
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
180BCF10
EMI/RFI POWER LINE FILTER
180A
30MA
CAPACITANCE:6.7 F
VOLTAGE RATING:480VAC
CURRENT RATING:180A
FILTER TYPE:EMI
RFI
FILTER TERMINALS:STUD
INDUCTANCE MIN:720 H
LEAKAGE CURRENT MAX:30MA