- Part # PCS-044A-1-LF
- Category Tools
- Category Socket Set/Driver
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PCS044A1LF
PLCC SOCKET
44POS
THROUGH HOLE
CONNECTOR TYPE:PLCC SOCKET
SERIES:PCS
NO. OF CONTACTS:44
PITCH SPACING:2.54MM
ROW PITCH:17.78MM
CONTACT TERMINA
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- AMP PCS-044A-1-LF
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/13/2014
PCS-044A-1-LF
Specifications
- Part # PCS-044A-1-LF
- Category Tools
- Category Socket Set/Driver
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PCS044A1LF
PLCC SOCKET
44POS
THROUGH HOLE
CONNECTOR TYPE:PLCC SOCKET
SERIES:PCS
NO. OF CONTACTS:44
PITCH SPACING:2.54MM
ROW PITCH:17.78MM