- Part # SWS1000L-15
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
SWS1000L15
POWER SUPPLY
AC-DC
MEDICAL
15V
70A
POWER SUPPLY APPLICATIONS:MEDICAL
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
POWER RATING (FORCED COOLING):1.05KW
POWER RATING (CONVECTION COOLING):-
INPUT VOLTAGE VAC:85V AC TO 265V AC
HEIGHT:150.114MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
SWS1000L-15
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # SWS1000L-15
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
SWS1000L15
POWER SUPPLY
AC-DC
MEDICAL
15V
70A
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT