- Part # DPX40-24WS15
- Category Integrated Circuits
- Category Power Supply/Voltage Converter PC Board Mount
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPX4024WS15
DC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
40W
2.67A
15V
POWER SUPPLY APPLICATIONS:ITE
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:40W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:15V
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:2.67A
OUTPUT REGULATION:- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/5/2024
DPX40-24WS15
Specifications
- Part # DPX40-24WS15
- Category Integrated Circuits
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPX4024WS15
DC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
40W
2.67A
15V
POWER SUPPLY APPLICATIONS:ITE
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:40W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:15V