- Part # DPX40-24WS05
- Category Controls & Indicators
- Category Power Converter
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPX4024WS05
DC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
40W
8A
5V
POWER SUPPLY APPROVALS:ITE
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:40W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:5V
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:8A
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 2:- ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
DPX40-24WS05
Specifications
- Part # DPX40-24WS05
- Category Power Converter
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
DPX4024WS05
DC-DC CONVERTER
DIN RAIL
1 O/P
40W
8A
5V
POWER SUPPLY APPROVALS:ITE
INPUT RATIO:4:1
OUTPUT POWER MAX:40W
NO. OF OUTPUTS:1 OUTPUT
OUTPUT VOLTAGE - OUTPUT 1:5V
OUTPUT CURRENT - OUTPUT 1:8A