- Part # B72660M0301K072
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72660M0301K072
VARISTOR
TRANSIENT VOLTAGE
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V
VARISTOR CASE STYLE:4032
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72660M0301K072
Specifications
- Part # B72660M0301K072
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72660M0301K072
VARISTOR
TRANSIENT VOLTAGE
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V