- Part # B72540V1140S262
- Category Panel Accessories
- Category Surge Arrestor/Suppressor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540V1140S262
(PRICE/TC)
SUPPRESSOR
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:16V
PRODUCT RANGE:AUTOMOTIVE SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:40V
VARISTOR CASE STYLE:2220 [5650 METRIC]
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:1.2KA
OPERATING TEMPERATURE MIN:-55C ROHS COMPLIANT:
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/28/2021
B72540V1140S262
Specifications
- Part # B72540V1140S262
- Category Panel Accessories
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540V1140S262
(PRICE/TC)
SUPPRESSOR
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:16V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:40V