- Part # B72540E0400K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0400K062
MULTILAYER
110V
2220
VOLTAGE RATING VAC:40V
VOLTAGE RATING VDC:56V
PRODUCT RANGE:AUTOMOTIVE E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:110V
VARISTOR CASE STYLE:2220 [5650 METRIC]
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:1KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72540E0400K062
Specifications
- Part # B72540E0400K062
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72540E0400K062
MULTILAYER
110V
2220
VOLTAGE RATING VAC:40V
VOLTAGE RATING VDC:56V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:110V