- Part # B72530E0170K062
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72530E0170K062
VARISTOR
MULTILAYER
22VDC
1210
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING V DC:22V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:44V
VARISTOR CASE STYLE:1210 [3225 METRIC]
VARISTOR TYPE:MULTILAYER VARISTOR (MLV)
PEAK SURGE ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72530E0170K062
Specifications
- Part # B72530E0170K062
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72530E0170K062
VARISTOR
MULTILAYER
22VDC
1210
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING V DC:22V
PRODUCT RANGE:MLV E SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:44V