- Part # B72500D0160H060
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72500D0160H060
(PRICE/TC) DIODE
TVS
16V
603
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:290V
DIODE CASE STYLE:SOD-523
NO. OF PINS:2PINS
OPERATING VOLTAGE:16V
POWER DISSIPATION PD:-
PRODUCT RANGE:-
AUTOMOTIVE QUALIFICATION STANDARD:-
BREAKDOWN VOLTAGE MAX:150V
ROHS COMPLIANT
Last Value Update: 12/2/2025
B72500D0160H060
Specifications
- Part # B72500D0160H060
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72500D0160H060
(PRICE/TC) DIODE
TVS
16V
603
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:290V
DIODE CASE STYLE:SOD-523
NO. OF PINS:2PINS
OPERATING VOLTAGE:16V
POWER DISSIPATION PD:-
PRODUCT RANGE:-
BREAKDOWN VOLTAGE MAX:150V