- Part # B72220S0400K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0400K101
VARISTOR
40VAC
56VDC
135 VOLT
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:40V
VOLTAGE RATING VDC:56V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:135 VOLT
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:2KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72220S0400K101
Specifications
- Part # B72220S0400K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0400K101
VARISTOR
40VAC
56VDC
135 VOLT
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:40V
VOLTAGE RATING VDC:56V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM