- Part # B72220S0301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0301K101
VARISTOR
300VAC
385VDC
775V
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC 300V
VOLTAGE RATING VDC 385V
PRODUCT RANGE STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 775V
VARISTOR CASE STYLE DISC 20MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20 S 8KA
ROHS COMPLIANT
Last Value Update: 12/2/2025
B72220S0301K101
Specifications
- Part # B72220S0301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0301K101
VARISTOR
300VAC
385VDC
775V
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC 300V
VOLTAGE RATING VDC 385V
PRODUCT RANGE STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 775V
VARISTOR CASE STYLE DISC 20MM