- Part # B72220S0200K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0200K101
VARISTOR
20VAC
26VDC
65 VOLT
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:20V
VOLTAGE RATING VDC:26V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:65 VOLT
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:2KA ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72220S0200K101
Specifications
- Part # B72220S0200K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72220S0200K101
VARISTOR
20VAC
26VDC
65 VOLT
20MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:20V
VOLTAGE RATING VDC:26V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
VARISTOR CASE STYLE:DISC 20MM