- Part # B72214S0350K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72214S0350K101
VARISTOR
35VAC
45VDC
110V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:35V
VOLTAGE RATING VDC:45V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:110V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:1KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0350K101
Specifications
- Part # B72214S0350K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.01 lbs
Product Information
Description:
B72214S0350K101
VARISTOR
35VAC
45VDC
110V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:35V
VOLTAGE RATING VDC:45V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:110V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM