- Part # B72214S0200K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0200K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
20VAC
26VDC
65V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:20V
VOLTAGE RATING VDC:26V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:65V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:1KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0200K101
Specifications
- Part # B72214S0200K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0200K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
20VAC
26VDC
65V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:20V
VOLTAGE RATING VDC:26V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:65V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM