- Part # B72214S0141K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0141K101
VARISTOR
360V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:140V
VOLTAGE RATING VDC:180V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:360V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20¦S:4.5KA
PEAK ENERGY (10/1000US):36J ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72214S0141K101
Specifications
- Part # B72214S0141K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214S0141K101
VARISTOR
360V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:140V
VOLTAGE RATING VDC:180V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:360V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM