- Part # B72214P2461K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214P2461K101
VARISTOR
14MM
460V
VOLTAGE RATING VAC:460V
VOLTAGE RATING V DC:615V
PRODUCT RANGE:ADVANCED-MP SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:1.24KV
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72214P2461K101
Specifications
- Part # B72214P2461K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214P2461K101
VARISTOR
14MM
460V
VOLTAGE RATING VAC:460V
VOLTAGE RATING V DC:615V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:1.24KV
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM