- Part # B72214P2321K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214P2321K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
840V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:320V
VOLTAGE RATING VDC:420V
PRODUCT RANGE:ADVANCED-MP SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:840V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:6KA
Last Value Update: 12/2/2025
B72214P2321K101
Specifications
- Part # B72214P2321K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72214P2321K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
840V
14MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:320V
VOLTAGE RATING VDC:420V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:840V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 14MM