- Part # B72210S2301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
B72210S2301K101
VARISTOR
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
PRODUCT RANGE:ADVANCED B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- EPCOS S10K300E2
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S2301K101
Specifications
- Part # B72210S2301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
B72210S2301K101
VARISTOR
VOLTAGE RATING VAC:300V
VOLTAGE RATING V DC:385V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:775V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM