- Part # B72210S0600K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
B72210S0600K101
VARISTOR
METAL OXIDE
165V
DISC 12MM
VOLTAGE RATING VAC 60V
VOLTAGE RATING V DC 85V
PRODUCT RANGE B722 STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 165V
VARISTOR CASE STYLE DISC 12MM
VARISTOR TYPE METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK ROHS COMPLIANT:
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S0600K101
Specifications
- Part # B72210S0600K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 0.02 lbs
Product Information
Description:
B72210S0600K101
VARISTOR
METAL OXIDE
165V
DISC 12MM
VOLTAGE RATING VAC 60V
VOLTAGE RATING V DC 85V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 165V
VARISTOR CASE STYLE DISC 12MM