- Part # B72210S0141K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0141K101
VARISTOR
22.0J
140VAC
VOLTAGE RATING VAC:140V
VOLTAGE RATING V DC:180V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:360V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72210S0141K101
Specifications
- Part # B72210S0141K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210S0141K101
VARISTOR
22.0J
140VAC
VOLTAGE RATING VAC:140V
VOLTAGE RATING V DC:180V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:360V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 10MM