- Part # B72210P2301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210P2301K101
VARISTOR
775V
10MM DISC
VOLTAGE RATING VAC 300V
VOLTAGE RATING VDC 385V
PRODUCT RANGE ADVANCED-MP SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 775V
VARISTOR CASE STYLE DISC 10MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20 S 3.5KA
ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72210P2301K101
Specifications
- Part # B72210P2301K101
- Category Components
- Category Varistor/MOV
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72210P2301K101
VARISTOR
775V
10MM DISC
VOLTAGE RATING VAC 300V
VOLTAGE RATING VDC 385V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX 775V
VARISTOR CASE STYLE DISC 10MM