- Part # B72207S0750K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0750K101
VARISTOR
5.9J
75VAC
100VDC
200V
RADIAL
VOLTAGE RATING VAC:75V
VOLTAGE RATING VDC:100V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:200V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:1.2KA ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72207S0750K101
Specifications
- Part # B72207S0750K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0750K101
VARISTOR
5.9J
75VAC
100VDC
200V
RADIAL
VOLTAGE RATING VAC:75V
VOLTAGE RATING VDC:100V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:200V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM