- Part # B72207S0300K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0300K101
VARISTOR
30VAC
38VDC
93V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING VDC:38V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:93V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:250A ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- EPCOS S07K30
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/2/2025
B72207S0300K101
Specifications
- Part # B72207S0300K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0300K101
VARISTOR
30VAC
38VDC
93V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:30V
VOLTAGE RATING VDC:38V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:93V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM