- Part # B72207S0250K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0250K101
VARISTOR
25VAC
31VDC
77V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING VDC:31V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:250A ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72207S0250K101
Specifications
- Part # B72207S0250K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72207S0250K101
VARISTOR
25VAC
31VDC
77V
7MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING VDC:31V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM