- Part # B72205S0600K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0600K101
VARISTOR
METAL OXIDE
165V
DISC 7MM
VOLTAGE RATING VAC:60V
VOLTAGE RATING V DC:85V
PRODUCT RANGE:B722 STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:165V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0600K101
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # B72205S0600K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0600K101
VARISTOR
METAL OXIDE
165V
DISC 7MM
VOLTAGE RATING VAC:60V
VOLTAGE RATING V DC:85V
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:165V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 7MM