- Part # B72205S0250K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0250K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
25VAC
31VDC
77V
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING VDC:31V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:100A ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0250K101
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # B72205S0250K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0250K101
(PRICE/EACH)
VARISTOR
25VAC
31VDC
77V
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:25V
VOLTAGE RATING VDC:31V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:77V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM