- Part # B72205S0170K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0170K101
VARISTOR
0.5J
17VAC
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING V DC:22V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:53V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM
VARISTOR TYPE:METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:100A
ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0170K101
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # B72205S0170K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0170K101
VARISTOR
0.5J
17VAC
VOLTAGE RATING VAC:17V
VOLTAGE RATING V DC:22V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:53V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM