- Part # B72205S0151K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0151K101
VOLTAGE RATING VAC:150V
VOLTAGE RATING VDC:200V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:395V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 3MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20ΜS:400A
OPERATING TEMPERATURE MIN:-40°C
PEAK ENERGY (10/1000US):4.9J ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0151K101
Specifications
- Part # B72205S0151K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0151K101
VOLTAGE RATING VAC:150V
VOLTAGE RATING VDC:200V
PRODUCT RANGE:B722 SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:395V
VARISTOR CASE STYLE:DISC 3MM