- Part # B72205S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0140K101
VARISTOR
14VAC
18VDC
43 VOLT
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:18V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
CLAMPING VOLTAGE VC MAX:43 VOLT
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM
PEAK SURGE CURRENT @ 8/20S:100A ROHS COMPLIANT: YES
Last Value Update: 12/2/2025
B72205S0140K101
Specifications
- Part # B72205S0140K101
- Category Machine Parts
- Category Clamp
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
B72205S0140K101
VARISTOR
14VAC
18VDC
43 VOLT
5MM DISC
VOLTAGE RATING VAC:14V
VOLTAGE RATING VDC:18V
PRODUCT RANGE:STANDARD SERIES
VARISTOR CASE STYLE:DISC 5MM